Nacházíte se : Úvod » Všeobecné informace » Zajímavosti » Sníh v Rakousku aktuálně

Rakousko - sníh aktuálně

Přidat na facebook  

Sníh v Rakousku aktuálně

V Alpách sněží prakticky neustále, třeba jen letos v květnu napadlo v jejich rakouské části během několika málo dní přes metr čerstvého sněhu. Letní bouře mají v Rakousku tu vlastnost, že často zanechávají vrcholky hor pokryté vrstvami sněhu a nejednomu horolezci už taková nečekaná vánice znepříjemnila, nebo dokonce zcela znemožnila zlézání některého z alpských štítů. Sněhová pokrývka se v některých oblastech může udržet po celý rok, zvláště v nadmořských výškách přes 2500 metrů nad mořem. Ale i na níže položených svazích si může člověk dobře zalyžovat od prosince až do pozdního května – jen v údolích sníh taje už v březnu.

Aktuální sněhové zpravodajství RakouskoSněhové podmínky v rakouských resortech určuje jeho poloha na severní straně Alp. Zatímco na jižnější straně (např. v italské Cortině nebo švýcarském Sv. Mořici) jsou přeháňky nevypočitatelné, Rakousko představuje sázku na jistotu. Nejlépe jsou na tom výše položené oblasti a k severu otočené, stinné sjezdovky, jaké mají například v Obergurlu. Díky častějším a pravidelným přeháňkám si v mnoha rakouských oblastech můžete potykat s čerstvým prašanem, obzvláště na freeride sjezdovkách např. v okolí Salzburku nebo údolí Montafon, kam jezdil hrávat karty Ernest Hemingway. Jediným nebezpečím bývá především v pozdní sezóně vítr Foehn, typický alpský zástupce větrů přezdívaných „sněhojedy“, který s sebou přináší sucho a teplo. Foehn nejenže zhoršuje stav sjezdovek a má tendence spouštět laviny, ale podle obyvatel Alp způsobuje prý i změny nálad a nespavost. Jeho poryvy jsou však krátké a ojedinělé a na hladké plynutí sezóny nemají zásadnější vliv.

Ta se v Rakousku ostatně rozjíždí už ke konci listopadu, kdy se ve městech a vesnicích otevírají vánoční trhy s neopakovatelnou atmésférou a v hotelích se připravují na hlavní lyžařský nápor počínající v polovině prosince. Někteří vlekaři však lanovky spouštějí už v listopadu (Ischgl, Obergurgl nebo Obertauern v blízkosti Salzburku) a ledovcové tratě jsou leckde sjízdné už od září (např. Kitzsteinhornský ledovec v oblasti Zell am See / Kaprun, kde se lyžuje i v létě).

Každý správný moderní lyžař by však i přes veškeré zkušenosti a znalost podnebí neměl podceňovat komplexní sněhové zpravodajství, předpověď počasí ani informace z webových kamer, umístěných na sjezdovkách. Předpovědi jsou dnes na takové úrovni, že vám stačí jen pár kliknutí a máte kompletní přehled o stavu sněhové pokrývky, přeháňkách, množství čerstvého sněhu nebo třeba délce slunečního svitu. Někdy zase stačí jen letmý pohled na záběry z webkamery a hned vidíte, jaké sněhové podmínky můžete očekávat.

Ať už se chystáte na hory s partou přátel nebo rodinou, Rakousko je perfektní destinací pro všechny druhy zimního vyžití. S předpovědí počasí a sněhovým zpravodajstvím se nemusíte bát, že byste dorazili na roztopenou sjezdovku, nebo že vás naopak na vrcholku zastihne nečekaná sněžná bouře. Informace o stavu sněhu ocení nejen profesionálové, ale třeba i děti a především jejich rodiče, kteří pro ně mohou vybrat tu správnou sjezdovku a řešit pak o něco méně karambolů, kterých je na zmrzlé nebo rozbředlé sjezdovce vždy více, než na čerstvě napadlém prašanu.

Text: Martin Müller

Adria Sun na facebooku     Email: adriasun@adriasun.cz     Tel: +420 777 224 446

Lyžování pro rodiny s dětmiLyžování pro začátečníkyLyžování pro pokročiléRakouské Alpy Autobusem